plen

IMG 2148Na Placu Zygmunta Starego pojawił się Jeremi Przybora. Właśnie zainstalowano ławeczkę, na której siedzi ten wspaniały artysta, mieszkający nad Pilicą w Pacewie i bywający w Białobrzegach. Ławeczka jest jednym z elementów turystyczno-historycznych, które powstają na placu.

Cały projekt to wspólne przedsięwzięcie Białobrzeskiego Towarzystwa Kulturalnego oraz Urzędu Miasta i Gminy. BTK otrzymało prawie 100 tys. zł z Lokalnej Grupy Działania Zapilicze na realizację projektu Turystyczno-historyczne elementy rynku miasta Białobrzegi. Urząd zabezpieczył 120 tys. zł. Dzięki tej wspólnej inicjatywie na rynku pojawiła się ławeczka Jeremiego Przybory, 12 tablic z najważniejszymi wydarzeniami z dziejów miasta oraz 5 gąsek, związanych z legendą o powstaniu nazwy miasta (montowane będą w maju). Wszystko wykonane jest ze stopu brązu.

- Serdecznie dziękuję za współpracę przy projekcie Pani prezes Krystynie Kozłowskiej i całemu zarządowi Białobrzeskiego Towarzystwa Kulturalnego. Myślę, że dzięki tej wspólnej inicjatywie w Białobrzegach powstała wspaniała rzecz, która będzie ciekawym elementem promocyjnym i historycznym. Uroczyste, oficjalne odsłonięcie tych elementów ze zrozumiałych względów musimy odłożyć w czasie – mówi burmistrz Adam Bolek.

Propozycje wyglądu ławeczki przygotowała Artystyczna Odlewnia Metali Art-Odlew z Opola.

Mieszkańcy w głosowaniu internetowym wybrali projekt, który został zrealizowany. Rzeźby wykonał artysta Michał Dyląg.

Propozycje najważniejszych wydarzeń z historii miasta przygotowali białobrzescy regionaliści: Ireneusz Rzeczkowski i Roland Wielgomas. Tutaj także mieszkańcy poprzez głosy oddane w sondzie internetowej wybrali wydarzenia, które uznali za najważniejsze w 480-letniej historii miasta.

Koncepcja artystyczna Ławeczki Jeremiego Przybory

Przybora siedzi na ławce – identycznej jak ławki w naszym mieście - ubrany we frak i cylinder z aktówką na ramieniu i laseczką. W identycznym stroju występował w Kabarecie Starszych Panów. W ręku trzyma kartkę papieru, na której widnieje tekst jego autorstwa (Memuarów cz. III), mówiący o swojej ukochanej żonie Alicji Wirth. Na ławce leży otwarty zeszyt, w którym zapisany jest teks Konstantego Przybory – syna Jeremiego – mówiący o Pacewie nad Pilicą. Na oparciu ławki siedzi sójka – ptak, który został udomowiony przez Jeremiego Przyborę na działce w Pacewie. Podobno pogłaskanie sójki przynosi szczęście. Przybora spogląda na fontannę i gęsi, które idą do wody.

Historia pod stopami – dzieje miasta

Na Placu Zygmunta Starego, który w 1540 roku nadał osadzie Brzegi prawa miejskie, zamontowanych zostało 12 tablic, na których widnieją najważniejsze wydarzenia z historii miasta. „Historia pod stopami” przedstawia wydarzenia, które wybrano spośród ponad 20 propozycji, które przygotowali białobrzescy regionaliści: Ireneusz Rzeczkowski i Roland Wielgomas. Mieszkańcy w głosowaniu zdecydowali, które z nich umieszczone zostaną na tablicach. Tablice zawierają również herb miasta, logo Białobrzeskiego Towarzystwa Kulturalnego, fragment loga promocyjnego gminy i jedną z gęsi. Na każdej tablicy widnieje inskrypcja: 480 lat nadania praw miejskich. 1540-2020.

Gęsi (montaż w maju)

Gęś biała związana jest z legendą, jakoby pewien władca, jadąc od strony Falęcic zobaczył pasące się na nadpilickich łąkach białe gęsi, które z daleka dawały wrażenie białych brzegów nad rzeką Pilicą. Stąd Brzegi zmieniły swą nazwę na Białobrzegi. Tyle mówi legenda ale faktem jest, że nad Pilicą wypasano gęsi jeszcze w połowie XX w. W maju na Placu Zygmunta Starego będzie montowana gęsia rodzina, która będzie się składać z samca z rozłożonymi skrzydłami, samicy, która prowadzi stado do wody (fontanny) i trójki młodych - dzieci - w różnym wieku. Rodzina gęsi symbolizuje również różne pokolenia mieszkańców Białobrzegów, których do dzisiaj nazywa się gęsiarzami.

 logo UE rgb 1 2

 

679gison sip2

 

czyste powiet

 

 

ulotka1f STRstop smog

airly

wifi4eu

azest res

europark wislosan

bieg pilicy baner2017

smieci 2016

jzb

 

opinia res

rodo

 Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 1

LPM logo 2018 rgb

 

images

pobrane

logo pilica logo starostwo logo straz  152901 logo zapilicze  115647 logo apteki
muw swm mp dzu logo pks
logo mjwpu logo policja  eUS mix ost4  logo mikro  logo sanepid