plen

IMG 1898 1Urząd Miasta zakupił trzy urządzenia do mierzenia jakości powietrza w Białobrzegach. Za pomocą danych z czujników i za pośrednictwem aplikacji Airly będzie można sprawdzić czym oddychamy w naszym mieście.

Czujniki znajdują się w trzech lokalizacjach: na Placu Zygmunta Starego (budynek Ratusza), na budynku Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej (ul. Reymonta 11) oraz na budynku Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 (ul. Rzemieślnicza).

Czujniki mierzą stężenia cząsteczek stałych w powietrzu dzięki metodzie laserowej. Pomiary są przetwarzane na informacje, które następnie przesyłane są do chmury danych poprzez protokoły GSM, WiFi,  LoRa. Dane z sensorów są udostępniane poprzez system analityczny, interaktywną mapę oraz aplikację mobilną (na Android i iOS) i zakładkę monitoring powietrza na stronie internetowej bialobrzegi.pl

Ponadto na czujnikach za pomocą wyświetlacza, kolorem zobrazowana jest jakość powietrza: od zielonego (wspaniałe), poprzez jasno zielony, żółty, pomarańczowy, czerwony, bordowy do fioletowego (bardzo zła). Czujniki znajdują się na pierwszym piętrze wymienionych lokalizacji więc każdy wizualnie może odczytać kolor, mówiący o jakości powietrza. Bardziej szczegółowe dane znajdziemy w aplikacji Airly.

- Zakup czujników to pierwszy krok do działań, mających na celu poprawę jakości powietrza w naszym mieście. Zaczynamy od uświadomienia mieszkańcom powagi sytuacji, związanej ze smogiem*, a następnie przygotujemy program wymiany kopciuchów na piece gazowe – mówi burmistrz Adam Bolek.

Aplikację Airly można pobrać: ANDROID i iOS

Dane są również dostępne na www.bialobrzegi.pl w zakładce monitoring powietrza Airly

*Co to jest smog?

SMOG to zjawisko, które powstaje gdy powietrze miesza się z zanieczyszczeniami (takimi jak tlenki siarki, azotu oraz substancje stałe, czyli pyły zawieszone oraz rakotwórcze wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne(WWA)).

*Pyły zawieszone:

PM10 to największe ze śledzonych w smogu cząsteczek pyły zawieszone. Liczba 10 oznacza, że cząsteczki mają średnicę nie większą niż 10 mikrometrów (mikrometr - jedna milionowa metra). PM10 zatrzymują się w nosie, zatokach, gardle. Występowanie pyłów PM10 związane jest m.in. z procesami spalania paliw stałych i ciekłych.

PM2,5 są zdecydowanie mniejsze, dlatego mogą przenikać nawet do drobnych oskrzelików. Według Światowej Organizacji Zdrowia to ten rodzaju pyłu jest najbardziej szkodliwy dla naszego zdrowia. Powstaje między innymi w wyniku spalania drewna.

PM1 to cząsteczki jeszcze mniejsze. Mogą szybko trafić do pęcherzyków płucnych. Dzięki swojemu niewielkiemu rozmiarowi mogą przenikać bezpośrednio do naszej krwi. Za powstanie ultradrobnych cząstek pyłu odpowiadają głównie spaliny samochodów, szczególnie z silnikami Diesla.

airlymapa

 logo UE rgb 1 2

 

679gison sip2

 

czyste powiet

 

 

ulotka1f STRstop smog

airly

wifi4eu

azest res

europark wislosan

bieg pilicy baner2017

smieci 2016

jzb

 

opinia res

rodo

 Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 1

LPM logo 2018 rgb

 

images

pobrane

logo pilica logo starostwo logo straz  152901 logo zapilicze  115647 logo apteki
muw swm mp dzu logo pks
logo mjwpu logo policja  eUS mix ost4  logo mikro  logo sanepid