plen

IMG 0625Na zaproszenie burmistrza Rawy Ruskiej (Ukraina), burmistrz Adam Bolek odbył jednodniową wizytę w tym mieście. Efektem wizyty jest porozumienie dotyczące nawiązania współpracy między Białobrzegami a Rawą Ruską.

W ubiegłym tygodniu do Urzędu Miasta dotarło zaproszenie dla burmistrza Adama Bolka do złożenia oficjalnej wizyty w Rawie Ruskiej – przygranicznym mieście w zachodniej Ukrainie. Oprócz burmistrza zaproszenie otrzymali Pan Rafał Rajkowski – wicemarszałek woj. mazowieckiego oraz Pan Andrzej Oziębło - dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

W niedzielę 15 września polska delegacja uczestniczyła w lokalnym święcie - Dniu Rawy Ruskiej. Podczas uroczystości burmistrz Adam Bolek i mer Rawy Ruskiej Mykola Zinko podpisali porozumienie o wzajemnej współpracy na płaszczyźnie społecznej, gospodarczej i kulturalnej. Odbyły się również rozmowy, dotyczące sytuacji pracujących Ukraińców w regionie radomskim oraz na Mazowszu.

- Cieszę się, że zostaliśmy zaproszeni do współpracy z Rawą Ruską. To otworzy nam nowe możliwości wymiany doświadczeń między naszymi urzędami ale przede wszystkim pomiędzy szkołami, domem kultury, sportowcami i przedsiębiorcami. Poza tym spotkaliśmy się tam z niezwykłą serdecznością i mnóstwem Polaków, którzy tam mieszkają – mówi burmistrz Miasta i Gminy Adam Bolek.

Obie strony zgodnie uznały, że współpraca miedzy miastami będzie elementem pozytywnie wpływającym na rozwój lokalnych społeczności Białobrzegów i Rawy Ruskiej.

Burmistrz zaprosił mera Rawy Ruskiej do złożenia wizyty w Białobrzegach, której celem będzie doprecyzowanie filarów wzajemnej współpracy oraz przygotowanie szczegółów partnerskiego działania na przyszły rok.

Rawa Ruska to 8 tys. miasto położone 3 km od przejścia granicznego w Hrebennem. W przeszłości leżało na ziemiach polskich. Po II wojnie światowej wchodziło w skład Związku Radzieckiego. Dzisiaj jest miastem ukraińskim, w którym siedzibę ma Mer oraz Rada Miasta. W Rawie Ruskiej jest kilka szkół i przedszkoli, Centralna Szkoła Straży Granicznej, klub sportowy, ośrodek kultury i szpital. Na terenie miasta działają 3 parafie różnych wyznań: prawosławnego, grekokatolickiego i rzymskokatolickiego. Ludność miasta mówi po Ukraińsku ale również po Polsku.

Porozumienie o współpracy pomiędzy miastami Rawa Ruska i Białobrzegi

 

 

 

 

 

 

 

airly

wifi4eu

 

szacowanie strat

azest res

ido

aplikacja mobilna

europark wislosan

bieg pilicy baner2017

smieci 2016

jzb

 

stop smog

opinia res

rodo

gazeta nowa logo

LPM logo 2018 rgb

 

logo pilica logo starostwo logo straz  152901 logo zapilicze  115647 logo apteki
muw swm mp dzu logo pks
logo mjwpu logo policja  logo adoptuj  logo mikro  logo sanepid