W piątkowy poranek, tj. 18 listopada 2016 roku w sali gimnastycznej Publicznego Gimnazjum im. J. Kochanowskiego w Białobrzegach odbyła się kolejna edycja Białobrzeskiego Konkursu Ortograficznego o Złote Pióro Burmistrza Białobrzegów DYKTANDO 2016.
Zgromadzonych gości przywitał Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury – p. Zygmunt Andrzej Łukomski natomiast Złote Pióro Burmistrza Białobrzegów wręczył Sekretarz Miasta i Gminy Białobrzegi – p. Sławomir Bielecki.
W Konkursie wzieło udział 80 uczestników ze szkół gminazjalnych z gminy i powiatu białobrzeskiego, ze szkół ponadgimnazajlnych gminy Białobrzegi oraz dorośli. Tradycyjnie organizatorami DYKTANDA 2016 byli: Urząd Miasta i Gminy Białobrzegi oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Białobrzegach.
Jury w składzie:
1. prof. dr hab. Andrzej Markowski – Członek Rady Naukowej Instytutu Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego.
2. Anna Boczkowska z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. St. Staszica w Białobrzegach
3. Monika Śliwa z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. St. Staszica w Białobrzegach
4. Grażyna Huzar z Liceum Ogólnokształcącego im. Armii Krajowej w Białobrzegach
5. Anna Tchórzewska z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Białobrzegach
6. Małgorzata Piechota z Publicznego Gimnazjum im. J. Kochanowskiego w Białobrzegach
7. Marzena Jakubowska z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. KEN w Białobrzegach
8. Edyta Pałczyńska z Publicznej Szkoły Podstawowej w Suchej
9. Renata Wolińska z Publicznej Szkoły Podstawowej im. J. Korczaka w Czarnocinie
postanowiło przyznać:
Tytuł Białobrzeskiego Mistrza Polskiej Ortografii otrzymała:
- Aleksandra Bień – PG im. J. Kochanowskiego w Białobrzegach – kategoria wiekowa: młodzież
II nagrodę otrzymała:
- Milena Starczewska – ZSP im. St. Staszica w Białobrzegach – kategoria wiekowa: młodzież
III nagrodę otrzymała:
- Milena Krotoszyńska – LO im. AK w Białobrzegach – kategoria wiekowa: młodzież
Wyróżnienia otrzymali:
- Aneta Bomba – LO im. AK w Białobrzegach – kategoria wiekowa: młodzież
- Anna Skuza – LO im. AK w Białobrzegach – kategoria wiekowa: młodzież
- Marta Cichowlas – LO im. AK w Białobrzegach – kategoria wiekowa: młodzież
- Mateusz Koperski – ZSP im. St. Staszica w Białobrzegach – kategoria wiekowa: młodzież
- Filip Wincewicz – LO im. AK w Białobrzegach – kategoria wiekowa: młodzież
- Karolina Rosa – ZSP im. St. Staszica w Białobrzegach – kategoria wiekowa: młodzież
Serdeczne podziękowania składamy szanownemu Jury za pracę włożoną w sprawdzanie prac konkursowych, p. Annie Gutkiewicz – Dyrektor oraz nauczycielom Publicznego Gimnazjum im. J. Kochanowskiego za okazaną pomoc w organizacji konkursu i udostępnienie sali gimnastycznej.
Wszystkim uczestnikom Dyktanda, ich opiekunom oraz gościom dziękujemy za udział oraz gratulujemy znajomości zasad pisowni i ortografii. Zapraszamy za rok!!!
TEKST DYKTANDA 2016
Wszedłszy do rejonowej poradni dla diabetyków, Hieronim z wolna rozejrzał się wokoło. W okamgnieniu zauważył żółto-czerwoną ulotkę wielkości półarkusza, na której ścieśnionym drukiem wypisano motto czy też sentencję: „To nie dyshonor nie wiedzieć, dyshonorem jest niewiedzę hołubić” A popod tym hasłem półgrubym drukiem umieszczono informację, a w zasadzie kryptoreklamę: „Diabetyku, boisz się konsultacji? Taisz swą chorobę? Przyjdź czym prędzej do nas, potrafimy Cię wesprzeć. Chceszli nauczyć się hierarchii wartości quasi-odżywczych produktów? Powiemy Ci , ile skrobi jest w pszenżycie, co może najszybciej sfermentować po spożyciu, a co, chociaż nie najlepiej smakuje, wytworzy w twoim organizmie superpożywną zhomogenizowaną treść pokarmową. Zrobimy to za półdarmo, choć porady będą ekstrafachowe”. W półmroku nieszerokiego korytarza Hieronim dostrzegł półsiedzące postacie, co nieco zniecierpliwione z wolna malejącą kolejką do lekarza specjalisty. Przycupnął na lekko sfatygowanym krzesełku, upewnił się, że półłysy pan w pąsowo-beżowym sweterku, siedzący przed nim, jest przedostatni w kolejce, i wyciągnął z kieszeni płaszcza prochowca nie najnowszy wprawdzie, ale wciąż ciekawy numer „Poradnika Detektywa Amatora”. Wkrótce zagłębił się w lekturze. Analizował wraz z autorem minirozprawki wpływ chińszczyzny na wyrafinowanie smaku kucharza fałszerza potraw, deliberował nad losem ekspolityka skazanego na wychowawstwo w szkole przeżycia, rozczulał się nad ubóstwem wyposażenia Rejonowej Komendy Policji w Kozłogłowach Dolnych. Czytanie tak go pochłonęło, że nie usłyszał wezwania do gabinetu, i pielęgniarka-rejestratorka musiała go wołać po raz drugi. Otrząsnął się więc z detektywistycznej niby-rzeczywistości i ochoczo przekroczył bladozielone podwoje.