plen

DSCN0704minZakończyła się instalacja figur przedstawiających gęsi na Placu Zygmunta Starego. To ostatni element projektu realizowanego przez Gminę Białobrzegi i Białobrzeskie Towarzystwo Kulturalne.

Na Placu Zygmunta Starego zamontowana została gęsia rodzina, która składa się z samca z rozłożonymi skrzydłami, samicy, która prowadzi stado do wody (fontanny) i trójki młodych - dzieci - w różnym wieku. Rodzina gęsi symbolizuje różne pokolenia mieszkańców Białobrzegów, których do dzisiaj nazywa się gęsiarzami.

Gęś biała związana jest z legendą, jakoby pewien władca, jadąc w kierunku naszego miasta, zobaczył pasące się na nadpilickich łąkach białe gęsi, które z daleka dawały wrażenie białych brzegów nad rzeką Pilicą. Stąd Brzegi zmieniły swą nazwę na Białobrzegi. Tyle mówi legenda ale faktem jest, że nad Pilicą gęsiwypasano jeszcze w połowie XX w.

 - Chciałbym, aby gęś była jednym z symboli naszego miasta, może maskotką, elementem, który kojarzony będzie z Białobrzegami i na trwałe wpisze się w nasz miejski krajobraz kulturowy - mówi burmistrz Adam Bolek.

Cały projekt to wspólne przedsięwzięcie Białobrzeskiego Towarzystwa Kulturalnego oraz Urzędu Miasta i Gminy. BTK otrzymało prawie 100 tys. zł z Lokalnej Grupy Działania Zapilicze na realizację projektu Turystyczno-historyczne elementy rynku miasta Białobrzegi. Urząd zabezpieczył 120 tys. zł. Dzięki tej wspólnej inicjatywie na rynku pojawiła się ławeczka Jeremiego Przybory, 12 tablic z najważniejszymi wydarzeniami z dziejów miasta w 480 rocznicę nadania Białobrzegom praw miejskich oraz 5 gąsek, związanych z legendą o powstaniu nazwy miasta.Rzeźby wykonał artysta Michał Dyląg. Wszystkie elementy z brązu wykonała firma Artystyczna Odlewnia Metali Art-Odlew z Opola.

 logo UE rgb 1 2

 

679gison sip2

 

czyste powiet

 

 

ulotka1f STRstop smog

airly

wifi4eu

azest res

europark wislosan

bieg pilicy baner2017

smieci 2016

jzb

 

opinia res

rodo

 Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 1

LPM logo 2018 rgb

 

images

pobrane

logo pilica logo starostwo logo straz  152901 logo zapilicze  115647 logo apteki
muw swm mp dzu logo pks
logo mjwpu logo policja  eUS mix ost4  logo mikro  logo sanepid