plen

zdjecie 16082017W dniu 15 sierpnia w Białobrzegach odbyły się obchody Święta Wojska Polskiego.

W obchodach uczestniczyli przedstawiciele parlamentu, samorządów: gminnego i powiatowego oraz liczne przybyłe poczty sztandarowe reprezentujące działające na terenie gminy jednostki i stowarzyszenia.


Uroczystość rozpoczęła msza święta celebrowana w kościele parafialnym. Następnie przed pomnikiem żołnierzy Armii Krajowej odśpiewano hymn państwowy i złożono wiązanki kwiatów. W uroczystości wzięli udział: prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Leon Barszcz, poseł na Sejm RP Dariusz Bąk, burmistrz Miasta i Gminy Adam Bolek, wicestarosta Ireneusz Gumowski, przewodniczący Rady Miasta i Gminy Marcin Osowski, zastępca burmistrza Mieczysław Danielewicz, Radni Miasta i Gminy i powiatu oraz liczne reprezentacje instytucji i stowarzyszeń z terenu gminy Białobrzegi.
Burmistrz w swoim przemówieniu podkreślił doniosłą rolę Wojska Polskiego w budowaniu niepodległości naszego kraju i postaw patriotycznych. Cytując słowa kard. Stefana Wyszyńskiego: „Sztuką jest umierać dla ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze żyć dla niej”, podkreślił, że patriotyzm można wyrażać w codziennym życiu nie tylko na polu chwały.
Święto Wojska Polskiego obchodzone jest w rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku - bitwy nazwanej Cudem nad Wisłą. Nawiązuje ono do tradycji Święta Żołnierza ustanowionego 4 sierpnia 1923 roku dla uczczenia pamięci żołnierzy poległych w walkach o niepodległość Polski. Po klęsce wrześniowej Święto Żołnierza nie zostało anulowane. Obchodzono je uroczyście w okresie II wojny Światowej w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie, w Polskim Państwie Podziemnym i w szeregach Armii Krajowej. Po zakończeniu wojny święto obchodzono do 1947 roku. Potem zaniechano obchodów i ustanowiono Dzień Wojska Polskiego – 12 października – upamiętniając w ten sposób chrzest bojowy 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusz Kościuszki pod Lenino. W 1992 roku ustawa sejmowa ustanowiła Święto Wojska Polskiego 15 sierpnia.

aplikacja mobilna

europark wislosan

bieg pilicy baner2017

smieci 2016

jzb

bialobrzegitv res

kolektory 16032015

opinia res

gazeta nowa logo

portal mapowy wm

 

Pogoda na dziś

Informacje archiwalne

 

logo archiwum

 

logo pilica logo starostwo logo straz  152901 logo zapilicze  115647 logo apteki
muw swm mp dzu logo pks
logo mjwpu logo policja  logo adoptuj  logo mikro  logo sanepid