plen

zdjecie 16082017W dniu 15 sierpnia w Białobrzegach odbyły się obchody Święta Wojska Polskiego.

W obchodach uczestniczyli przedstawiciele parlamentu, samorządów: gminnego i powiatowego oraz liczne przybyłe poczty sztandarowe reprezentujące działające na terenie gminy jednostki i stowarzyszenia.


Uroczystość rozpoczęła msza święta celebrowana w kościele parafialnym. Następnie przed pomnikiem żołnierzy Armii Krajowej odśpiewano hymn państwowy i złożono wiązanki kwiatów. W uroczystości wzięli udział: prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Leon Barszcz, poseł na Sejm RP Dariusz Bąk, burmistrz Miasta i Gminy Adam Bolek, wicestarosta Ireneusz Gumowski, przewodniczący Rady Miasta i Gminy Marcin Osowski, zastępca burmistrza Mieczysław Danielewicz, Radni Miasta i Gminy i powiatu oraz liczne reprezentacje instytucji i stowarzyszeń z terenu gminy Białobrzegi.
Burmistrz w swoim przemówieniu podkreślił doniosłą rolę Wojska Polskiego w budowaniu niepodległości naszego kraju i postaw patriotycznych. Cytując słowa kard. Stefana Wyszyńskiego: „Sztuką jest umierać dla ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze żyć dla niej”, podkreślił, że patriotyzm można wyrażać w codziennym życiu nie tylko na polu chwały.
Święto Wojska Polskiego obchodzone jest w rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku - bitwy nazwanej Cudem nad Wisłą. Nawiązuje ono do tradycji Święta Żołnierza ustanowionego 4 sierpnia 1923 roku dla uczczenia pamięci żołnierzy poległych w walkach o niepodległość Polski. Po klęsce wrześniowej Święto Żołnierza nie zostało anulowane. Obchodzono je uroczyście w okresie II wojny Światowej w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie, w Polskim Państwie Podziemnym i w szeregach Armii Krajowej. Po zakończeniu wojny święto obchodzono do 1947 roku. Potem zaniechano obchodów i ustanowiono Dzień Wojska Polskiego – 12 października – upamiętniając w ten sposób chrzest bojowy 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusz Kościuszki pod Lenino. W 1992 roku ustawa sejmowa ustanowiła Święto Wojska Polskiego 15 sierpnia.

 logo UE rgb 1 2

 

679gison sip2

 

czyste powiet

 

 

ulotka1f STRstop smog

airly

wifi4eu

azest res

europark wislosan

bieg pilicy baner2017

smieci 2016

jzb

 

opinia res

rodo

 Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 1

LPM logo 2018 rgb

 

images

pobrane

logo pilica logo starostwo logo straz  152901 logo zapilicze  115647 logo apteki
muw swm mp dzu logo pks
logo mjwpu logo policja  eUS mix ost4  logo mikro  logo sanepid