Rolnicy, którzy skorzystali ze wsparcia w ramach obsługiwanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa programów pomocowych (dopłat oraz działań premiowych i inwestycyjnych PROW), przez grunty których przebiegać będzie gazociąg Leśniewice – Rawa Mazowiecka, pozostają związani zobowiązaniami wynikającymi z podpisanych z ARIMR umów czy otrzymanych dopłat.

Jeżeli zobowiązania te mogą mieć wpływ na przyznanie płatności czy realizację podjętych zobowiązań, muszą oni pisemnie powiadomić właściwą jednostkę ARiMR (dopłaty bezpośrednie i PROW – biura powiatowe, działania inwestycyjne i premiowe – oddziały regionalne) o zaistniałej sytuacji.
W przypadku płatności bezpośrednich i obszarowych z PROW rolnik musi ponadto bezzwłocznie dokonać korekty w złożonym wniosku przez wycofanie obszaru zajętego pod budowę gazociągu.

Jeśli zaś chodzi o działania inwestycyjne i premiowe rolnik powinien odstąpić od złożenia wniosku o przyznanie pomocy bądź wycofać wniosek już złożony lub zaplanować rozwój swojego gospodarstwa biorąc pod uwagę inne użytki rolne w zamian za zajęte przez rurociąg. Jeżeli jednak wniosek nie został wycofany, a pomoc przyznana, beneficjent powinien dążyć do zrealizowania biznesplanu w sposób alternatywny.

Rolnicy, którzy nie wywiążą się ze zobowiązań, będą musieli zwrócić wypłacone już środki. Zwrot będzie obliczony proporcjonalnie do okresu, przez który rolnik nie wywiązał się ze zobowiązań. W przypadku niezrealizowania biznesplanu musi się liczyć z koniecznością zwrotu całej wypłaconej premii.

Ubiegający się o płatności bezpośrednie i obszarowe rolnicy, a także beneficjenci PROW, którzy nie mogli przewidzieć przymusowego wywłaszczenia w momencie składania wniosku, mają szansę zachować prawo do otrzymania wsparcia bądź nie zwracać już otrzymanego z ARiMR dofinansowania. Mogą oni składać w placówkach Agencji w ciągu 15 dni roboczych (w niektórych przypadkach 10)  od dnia, w którym są w stanie dokonać takiej czynności, pisemne oświadczenie o zaistniałych okolicznościach, powołując się na wystąpienie siły wyższej lub nadzwyczajnej okoliczności uniemożliwiających osiągnięcie zamierzonych celów i/lub zrealizowanie podjętych zobowiązań oraz dostarczając dowody. Wnioski będą rozpatrywane indywidualnie z uwzględnieniem wszelkich okoliczności dotyczących danego przypadku.

MAPA GAZOCIAGU.PDF

• mgokfoto2022