big wiatr oze1Burmistrz Miasta i Gminy Białobrzegi  informuje, że do dnia 22 lipca 2016 roku będzie prowadzony nabór wstępnych ankiet badających zainteresowanie udziałem w projekcie z zakresu odnawialnych źródeł energii (OZE).

W ramach projektu Gmina będzie ubiegała się o dofinansowanie kosztów zakupu i montażu:

1. Kolektorów słonecznych
Kolektory słoneczne służą do podgrzewania zimnej wody do celów użytkowych w gospodarstwie domowym przy wykorzystaniu energii słonecznej. Wykonywana instalacja każdorazowo uwzględnia rzeczywiste zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową, szacowane na podstawie liczby osób/użytkowników zamieszkujących w danym gospodarstwie domowym oraz ilości faktycznego, dobowego zużycia wody.

2. Instalacji fotowoltaicznych

Fotowoltaiczna mikroinstalacja prosumencka zamienia energię promieniowania słonecznego na energię prądu elektrycznego. Jej łączna moc elektryczna nie może przekroczyć 5 kW. Instalacja służy do zasilania wewnętrznej instalacji elektrycznej budynku mieszkalnego o napięciu 230 V. Wytworzona energia może być przeznaczona na potrzeby własne gospodarstwa domowego, czyli do zasilania urządzeń codziennego użytku np. lodówka, pralka, telewizor, ogrzewanie prądem wody itp.
Koszt ponoszony przez osoby zainteresowane udziałem w projekcie wyniesie 20 proc. całej wartości montażu instalacji  w gospodarstwie domowym (w przypadku typowej instalacji fotowoltaicznej przekłada się to na kwotę ok. 3000-4000 zł, a w przypadku instalacji kolektorów słonecznych na ok. 2500-4500 zł). W pozostałej części inwestycja jest pokrywana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego.

UWAGA!
W przypadku braku w budynku mieszkalnym instalacji ciepłej wody użytkowej, wykonanie takiej instalacji należy do obowiązków właściciela budynku.
W przypadku montażu ogniw fotowoltaicznych na dachu budynku lub gruncie niezbędnym elementem jest wykonanie instalacji odgromowej. Właściciel nieruchomości w przypadku braku instalacji odgromowej budynku, na którym będą montowane ogniwa fotowoltaiczne zobowiązany będzie do jej wykonania na własny koszt.
Realizacja projektu uzależniona jest od uzyskania dofinansowania ze środków unijnych oraz od zebrania co najmniej 50 zainteresowanych osób.
Osoby zainteresowane udziałem w projekcie powinny w terminie do 22 lipca 2016 roku złożyć osobiście w Urzędzie Gminy w Białobrzegach (pokój nr 12) od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30- 15:30 wypełnioną ankietę wraz z deklaracją uczestnictwa, która pozwoli na zweryfikowanie, czy budynek spełnia wszystkie niezbędne warunki oraz w celu dobrania odpowiedniej wielkości instalacji solarnej i fotowoltaicznej.

Formularze ankiet i umowy dostępne są w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy (pokój nr 12) oraz do pobrania poniżej:
- Ankieta i deklaracja dotycząca udziału w projekcie zakupu i montażu kolektorów słonecznych
- Ankieta i deklaracja dotycząca udziału w projekcie zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznych

Wszelkie informacje związane z projektem można uzyskać pod numerem telefonu (48) 613 25 72 wew. 25 oraz w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy, u Pani Wiolety Komorowskiej pokój nr 12.